4.11.2009, Drezno (Niemcy): „Nowe rynki, nowe szanse?” – 20 lat transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej

4 listopada miała miejsce konferencja pt.: Nowe rynki, nowe szanse? Przez doświadczenia do sukcesu 20 lat transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej na przykładzie Niemiec Wschodnich, Polski i Ukrainy. Patronat oraz referat wstępny przejął  Premier Rządu Wolnego Kraju Związkowego Saksonii – Stanislaw Tillich.

 

Referenci:

Stanislaw Tillich, Premier Rządu Wolnego Kraju Związkowego Saksonii
Prof. Dr Ulrich Blum, Dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką w Halle
Małgorzata Olszewska, Dyrektor Solaris Deutschland GmbH
Johannes Pohl, Dyrektor techniczny  Stadtentwässerung Dresden GmbH 
Zbigniew Drzymała, Konsul honorowy Ukrainy, Prezes Inter Groclin Auto S.A.
Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, były Minister Gospodarki RP
Dr Markus Reichel, Prezes DREBERIS GmbH
Thilo Lehmann, Dyrektor Lehmann Maschinenbau GmbH
Rostyslaw Soroka, Minister Gospodarki Okręgu Lwowskiego

 

Moderacja:

Paweł Moras, Dyrektor Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Lars Bosse, Dyrektor Generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

 

Konferencję zorganizowano z okazji 20-tej rocznicy przełomu politycznego z roku 1989, który stanowił wstęp do szeregu transformacji krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Od tego czasu kraje, których dotyczył ów przełom rozwinęły się do poziomu sprawnie funkcjonujących gospodarek rynkowych. Kraje związkowe dawnej NRD miały przy tym okazję przejąć rolę pioniera, z rozwiązań którego skorzystać mogły pozostałe kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie.

Celem konferencji  było przedstawienie doświadczeń ostatnich 20 lat, wskazanie szans i potencjału następnego dziesięciolecia. Odbyła się także dyskusja na temat politycznych i gospodarczych zmian w trzech reprezentatywnych krajach: Niemczech Wschodnich (Saksonii), Polsce i na Ukrainie.

Referaty wstępne wygłosili Premier Rządu Kraju Związkowego Saksonii – Stanislaw Tillich oraz Prof. Dr Ulrich Blum − Dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką w Halle. Dodatkowo przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy na międzynarodowych przedstawiły swoje praktyczne doświadczenia, gospodarcze osiągnięcia oraz wnioski ostatnich 20-tu lat, jak również omówiły najciekawsze aspekty kooperacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy mieli okazję wymienić się swoimi opiniami w ramach dyskusji panelowej. Konferencja zakończyła się bankietem stanowiącym okazję do prowadzenia dalszych, interesujących rozmów.

ZałącznikWielkość
PDF icon zaproszenie_04_11.pdf281.18 KB