25-29.08.2014, Saksonia, Bawaria, Hesja (Niemcy): „Rozwój gminy poprzez rozwój energetyki odnawialnej”.

W dniach od 25 do 29 sierpnia 2014 roku miała miejsce podróż studyjna do Niemiec „Rozwój gminy poprzez rozwój energetyki odnawialnej” zorganizowana dla polskich gmin.

 W ramach 5-dniowego pobytu w innowacyjnych gminach uczestnicy mieli okazję pozbierać konkretne pomysły i najciekawsze rozwiązania dla rozwoju swoich gmin. Tematyka wyjazdu skupiała się wokół projektów z dziedziny energetyki odnawialnej, w których kluczową rolę częściej odgrywa właściwa komunikacja niż strona finansowa projektów.

 Poprzez realizację tego pokazaliśmy najbardziej udane przykłady dobrej współpracy gminy i mieszkańców wokół projektów OZE. Uczestnicy mogli zobaczyć jak zorganizować tego typu działania, aby w pozytywnej atmosferze przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej i ekologicznej gminy na długie lata.

 Podróż dofinansowana była ze środków Federalnej Fundacji Ochrony Środowiska DBU, która za cel postawiła sobie propagowanie i ułatwienie transferu udanych rozwiązań ekologicznych do zagranicznych gmin i regionów. Podróż stanowiła element projektu Green Cross Poland oraz DREBERIS Sp. z o.o. pt. "Szkolenia dla przedstawicieli gmin: udział mieszkańców w realizacji projektów inwestycyjnych w odnawialne źródła energii na terenie gminy".